שלבים בתמ"א 38

שלב 1 - מסכימים

מסכימים

 הכניסה לביצוע תמ"א 38 הינה מורכבת ביותר:

הקבלן מצידו ישאף לרווחים המקסימאליים, והדיירים לעומתו, ישאפו לתמורה המקסימאלית עבור הנכס שהפקידו בידיו.
מצב זה יוצר ניגודי אינטרסים, אי הבנות, אי נעימויות וזאת לצד מריבות וסכסוכים העשויים לעכב את ביצוע הפרויקט.

מרגע החלטת הדיירים לבצע תמ"א 38 בבניין, עליהם להיעזר בשרות אנשי מקצוע, על מנת לשמור על האינטרסים שלהם.

שלב 2 - מתכננים

מפקח הבנייה ילווה אתכם כבר בתחילת התהליך:
הוא יקרא את המפרטים הטכניים, התכניות האדריכליות וההנדסיות, את כתבי הכמויות והדרישות המוניציפאליות ויפרש לכם את משמעותן.
מפקח הבנייה שלכם יבדוק שהתכניות עומדות בתקנים הרשומים בחוק ויוודא שתכניות תמ"א 38 לבניינכם מתוכננות לרווחתכם המרבית והמיטבית.

 

מתכננים

שלב 3 - מבצעים

מבצעים

עם תחילת העבודות, יוודא מפקח הבניה את התארגנות הקבלן באתר העבודה.
במהלך העבודה מפקח הבנייה יבדוק כי כל העבודות מתנהלות בבטיחות מכסימאלית עבור דיירי המקום ועבור עובדים עצמם.
מפקח הבניה יבדוק את ביצוע העבודה התאמה לתקנות התכנון והבנייה, התאמת החומרים לתקן ישראל, התאמה לתכניות עבודה,למפרטים ולתקנים.
מפקח הבנייה ילווה את הדיירים, עד לקבלת תעודת גמר (טופס 4).

באפריל שנת 2005 אושרה תמ"א 38 (תוכנית מתאר ארצית) אשר מסדירה את כל הנושא של מתן היתרי בנייה ותמריצים לבנייה לשם חיזוק מבנים ישנים. מה שעומד בבסיס התוכנית היא הכרה, שמרבית המבנים בישראל, נבנו לפני 1980, ועל כן הם אינם עומדים בתקנים ההכרחיים לעמידות מפני רעידות אדמה.

במהלך השנים, הממשלה החליטה למצוא לכך פתרון, זאת מתוך חשש כבד שישראל עלולה לעבור רעידת אדמה (בין היתר בגלל מיקומה על השבר הסורי אפריקאי), על כן יש לטפל בבעיה אחרת מבנים עלולים להתמוטט ומאות אלפים עלולים להיהרג. חוק תמ"א 38, נועד להקל על בעלי מבנים לבצע את השינוי הנדרש, מבחינה כלכלית וכן מבחינה בירוקרטית. צריך לזכור, מדובר על שינוי נרחב במבנים, דבר שמחייב עלויות נרחבות ודורש זמן שיפוצים ארוך (מה שיכול לפגוע באיכות החיים למשך תקופה ממושכת), לכן היה קיים חשש, שאכן הוכח במהלך השנים, שגורמים רבים יעדיפו לא לעשות את התוכנית.

בשביל לעודד את ביצוע תוכנית תמ"א 38, שבבסיסה כוללת חיזוק של המבנה, המדינה החליטה לאשר גם אפשרויות בנייה נוספות, למשל, סגירה של קומות פתוחות לצורך בניית דירות חדשות או הרחבת שטח הדירות הקיים, בנייה של שתי קומות נוספות, הרחבה של הדירות הקיימות (ההרחבה צריכה לכלול ממ"ד), תוספת של חניות למבנה, הקמת מעליות, וכן שינויים בעיצוב המבנה.

מעבר לכך, חוק תמ"א 38 קבע שיש לאשר מתן היתרי בנייה באופן מהיר יותר מאשר במקרים אחרים וכן להעניק תמריץ כלכלי לדיירים, כלומר עזרה כלכלית שתאפשר להם לבצע את העבודה. חשוב לומר, שעצם זה שהדיירים נהנים מזכויות בנייה נרחבות, הן תמריץ כלכלי, שכן מדובר בלא מעט כסף שהם מרוויחים מכך שניתן להרחיב את הנכס ובעתיד למכור אותו בערך גבוה יותר.

חוק תמ"א 38 אומנם לא פתר את כל הבעיות ואנחנו עדיין יכולים לראות, שהתוכנית לא תופסת בכל מקום אליו כיוונה המדינה, בוודאי לא באזורים בהם יש חוסר יכולת כלכלית לבצע אותה, אך עם הזמן כן אפשר לראות התרחבות משמעותית של הפרויקט באזורים שונים ברחבי הארץ

לסיום, אם אתם רוצים לקבל עוד מידע על תמ"א 38, אתם מוזמנים לפנות אלינו לחברת הנדסה עירונית, אנחנו מתמחים, בליווי ופיקוח פרויקטים של תמ"א 38 בכל רחבי הארץ. אתם מוזמנים לפנות אלינו עוד היום ולקבל הצעות מחיר אטרקטיביות. הצוות שלנו מחכה לפניותיכם.